Meble bukowe – wady i zalety

Meble bukowe – wady i zalety

Meble drewniane są niezmiennie bardzo popularne. Cieszą się dobrą renomą z uwagi na wytrzymałość drewna oraz jego wygląd. Poza najcenniejszym dębem, bardzo polecane są meble bukowe.

Meble bukowe w każdym domu

Buk jest drewnem bardzo popularnym na rynku. Chętnie wykorzystuje się go do tworzenia drewnianych parkietów, jak również mebli. Wynika to z faktu, że drewno bukowe jest bardzo solidne twarde oraz nie nastręcza problemów w obróbce. To pozwala na kształtowanie go w dowolnego rodzaju meble, zarówno szafy i komody, jak i fotele i krzesła. Ciekawy jest też kolor, jaki ma buk. Można znaleźć wersję jasną drewna, delikatnie żółtą albo popularniejszą czerwono-brązową. Często w drewnie pojawiają się liczne plamki, które dodają mu uroku i sprawiają, że meble bukowe są tak interesujące.

Zalety mebli bukowych

Najważniejszą zaletą mebli bukowych jest ich wytrzymałość. W przeciwieństwie do wielu innych materiałów trudno jest je zarysować. Są bardzo odporne na odpryski oraz nie posiadają typowego, drewnianego zapachu. Przez niektórych użytkowników jest to bardzo cenione, ponieważ nie chcą żeby przesiąkło nim całe mieszkanie. Jest to też powód, przez który z drewna bukowego powstają parkiety.

Meble bukowe mają także tę zaletę, że znoszą dobrze obciążenia. Nadają się więc do wykonywania łóżek, dużych szaf. Jednocześnie nie powoduje to uszczerbku na ich wyglądzie, meble bukowe są zawsze solidne i eleganckie.

Wady mebli bukowych

Wśród wszystkich zalet, jakie posiadają meble bukowe, pojawiają się także pewne wady. Najważniejszą jest łatwe łapanie wilgoci, tendencje do zawilgocenia. To oznacza, że meble bukowe nie sprawdzają się najlepiej w pomieszczeniach o dużej wilgotności, np. w łazience. Dodatkowo meble bukowe wymagają pielęgnacji specjalnymi środkami do konserwacji oraz czyszczenia drewna. Zwykła ściereczka to często za mało i brak odpowiedniego preparatu może poskutkować szybszym niszczeniem drewna, matowieniem kolorów, nieestetycznym wyglądem. Widać to szczególnie w przypadku podłogi drewnianej, która myta tylko wodą zaczyna się odkształcać.